See Toimela on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toimi",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "toimi + -la",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "toimi + -la",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toimela",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimela",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toimela",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toimela",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toimel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toimela-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯melɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯me̞lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oimelɑ"
}
],
"word": "Toimela"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toimi",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "toimi + -la",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "toimi + -la",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toimela",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimela",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toimelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimelakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimeloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toimelattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimelattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toimeloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toimeloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toimela",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toimela",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toimel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oimelɑ",
"Rhymes:Finnish/oimelɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯melɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯me̞lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oimelɑ"
}
],
"word": "Toimela"
}
Download raw JSONL data for Toimela meaning in All languages combined (20.6kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toimela",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toimela",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.